Ölüm Orucu’nun sonlandırılmasını selamlıyoruz !
Tecrit’e karşı mücadele sürecek...

Behiç Aşçi F tipi cezaevlerinde yaşanan tecrit ve izolasyon uygulamalarına son verilmesi amacıyla 5. Nisan 2006 Dünya Avukatlar Günü’nde  başlattığı ölüm orucuna, 23. Ocak 2007 de 293. gününde son verdi.

Onunla birlikte  262 gündür Adana’da  ölüm orucunda bulunanGürcan Görüroğlu ile Uşak kapalı Cezaevinde 268 gündür ölüm orucunda bulunan Sevgi Saymaz da eylemlerini –şimdilik- sonlandırdılar.

Her üç devrimci de tedavi altında bulunuyorlar.

Böylelikle 6 yılı aşkın süredir süren ve 122 devrimciyi kayıp verdiğimiz, 500 ün üzerinde devrimci kalıcı sakatlıklarla çıktığı Ölüm Orucu eylemi Ölüm Orucu’nu sürdürenlerce  şimdilik bitirilmiş oldu.

Eylemin bitiriliş gerekçesi, Adalet Bakanlığı’nın “F tipi cezaevlerindeki belirli koşulların değiştirilmesini öngören genelgesi” Genelge uyarınca örneğin her hükümlünün sosyal alanlarda haftada 5 saat olan birlikte zaman geçirme süresi 10 saate çıkarılıyor.

 Gelinen yerde eylemin sonlandırılmış olmasını, biz Bolşevikler devrimci iradenin ölümün eşiğinde olan üç devrimciyi ve sırada olan belki  onlarca devrimciyi, ölümün elinden çekip alan cesur ve doğru bir kararı olarak buluyor, selamlıyoruz.

Bizim davaları uğruna ölüme hazır olan devrimci insanları devrim mücadelesinde düşmana inat bir gün fazla yaşatmak diye bir sorunumuz vardır. Bir gün fazla yaşamak, bu sisteme karşı bir gün fazla savaşmak demektir. Bu yüzden alınan karar doğrudur.

Behiç Aşçı, Gürcan Görüroğlu, Sevgi Saymaz ve ölen sakat bırakılan tüm devrimci ölüm Orucu savaşçılarının devrimci kararlılığı ,mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyoruz. Onların ölümünün ve sakat kalmasının sorumlusu ve suçlusu faşist devleti nefretle kınıyoruz.Sonuç olarak bugünkü hükümeti küçücük de olsa reform adımı atacağını bildirmeye iten bu  devrimci kararlılık olmuştur.

Bu devlet için devrimcilerin Ölüm orucunda ölmeleri, emekçi yığınlar bu eyleme sahip çıkmadığı sürece,  onları baskı altına alan bir olgu değil, istenen bir şeydir. Ve onlar buna uygun davranmışlardır da.

Ölüm Orucu'nun sonladırılması Tecrit'e karşı mücadelenin sonlandırılması değildir. Tecrit'e karşı mücadele sürecektir !

Biz ölüm Orucunun bugün bitirilmiş olmasını selamlarken, bunun devrimciler açısından gecikmiş bir karar olduğu konusundaki görüşlerimizi koruyoruz.

Bütün devrimcileri bu vesileyle bir kez daha Ölüm Orucu Eylemi ile ilgili çıkartılmış Bolşevik Partizan sayısını incelemeye, tartışmaya çağığrıyoruz...

25 Ocak 2007